RSS-канал | PDA-версія


культура

Яків Степовий – продовжувач традицій М. Лисенка

20 жовтня 1883 року народився український композитор, педагог і музичний критик Степовий Яків Степанович

Степовий Яків Степанович (справжнє прізвище – Якименко) – представник української музичної інтелігенції першої чверті XX століття, один із фундаторів національної композиторської школи і продовжувач традицій М.Лисенка, майстер солоспівів, хорових і фортепіанних творів, автор музичних збірок для дітей, викладач...

Він народився в Харкові у родині співака церковного хору. З дванадцяти років Яків співав у Петербурзькій придворній капелі. А згодом навчався у Петербурзькій консерваторії. Під час навчання він написав музику до текстів Т.Шевченка, І.Франка, Лесі Українки, О.Олеся вокальний цикл «Барвінки», куди увійшов романс «Степ» (на слова М.Чернявського). Після закінчення консерваторії Яків Степовий викладав співи у петербурзьких гімназіях, пізніше працював у редакції московського журналу «Музика». У цей час він створює музичні мініатюри, сонату, вокальний цикл «Пісні настрою» (на слова О.Олеся). Один з найвизначніших фортепіанних творів Я.Степового – «Прелюд пам’яті Т.Шевченка», сповнений глибокого драматизму і пристрасті.
З 1917 року Яків Степанович живе і працює у Києві, викладає у консерваторії, виступає як музичний критик. Тут він створив вокальні композиції «Каменяр», «У долині село лежить», «Земля» (на слова І.Франка). Написав романси та пісні на слова Т.Шевченка, Лесі Українки, П.Тичини, дві сюїти для симфонічного оркестру на українські народні теми.
Через два роки Степовий уже завідував секцією Всеукраїнського музичного комітету, був музичним керівником Музичної драми, Державного вокального ансамблю (з 1921 року – його імені), сприяв створенню симфонічного оркестру імені М.Лисенка, Народної консерваторії.
За своє життя композитор встиг гармонізувати 50 українських народних пісень для хору, видав збірники дитячих пісень «Проліски», «Кобзар», «Малим дітям».
Помер у Києві. Похований на Байковому кладовищі.

23 жовтня 2008 року

Версія для друку | Повернутись нагору | На головну


Пошук у номері

 Вартість передплати «Народного слова» на 6 місяців – 25,26 грн. Індекс 21558
© Газета "Народне слово" 2004-2015
При перепублікуванні (гіпер)посилання на газету "Народне слово" обов’язкове
Розробка: Bativan Design Group
bigmir)net TOP 100
FREEhost.com.ua - качественный хостинг и регистрация доменов во всех зонах